מורשי נגישות מבנים תשתיות וסביבה (מתו”ס)

בישראל קיים חוק “שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות” ותפקידו של מורשה נגישות מתו”ס הוא לוודא כי מבנים שונים (ובכלל זה גם תשתיות וסביבה) יתאימו לשימוש של אוכלוסייה מוגבלת.

מהו בדיוק תפקידו? מהם הדרישות שנדרשות ממורשי נגישות מתו”ס?

בשנים האחרונות עניין  הנגישות לנושא, חשוב בעולם כולו ובישראל בפרט. מדינות ורשויות רבות הגיעו למסקנה כי יש לאפשר לאוכלוסייה בעלת יכולת גופנית, נפשית או שכלית מוגבלת להנות בדיוק מאותם תנאים ושירותים כמו כל אדם אחר. בהתאם לכך, חוקק בישראל בשנת 1998 “חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות”, כך שאוכלוסיות אלו יוכלו לחיות באופן עצמאי ושוויוני ככל שניתן.

כחלק מהגדלת הנגישות, יש להתאים ולהנגיש מבנים בנויים לצרכים המיוחדים של אוכלוסיות אלו.

הנגשתם של מבנים בנויים כוללת בתוכה את הנגשתם של שלושה סוגים של מבנים בנויים:

    • מבנים – הנגשתם של מבנים ציבוריים כמו משרדי ממשלה, אצטדיונים, תחנות רכבת ועוד, כמו גם נגישותם של מבנים פרטיים והשטח שעליהם הם מצויים).
    • תשתיות- הנגשתם של כבישים, מדרכות, רציפים וכדומה.
    • סביבה- הנגשתם של שטחים ציבוריים פתוחים גדולים כמו יערות, מסלולי טיול וכדומה.

מורשי נגישות מבנים, תשתיות וסביבה

מורשה נגישות מתו”ס מייעץ לגורמים שונים בנוגע לנגישות של מבנים שונים, ובכללם גם תשתיות וסביבה, עבור אנשים עם מוגבלויות. לרוב מדובר במהנדס, אשר תפקידו להבין בדיוק מהם הצרכים של האוכלוסייה המוגבלת, ולתכנן את המבנים כך שהם יתאימו כמה שיותר לאוכלוסייה זו.

חשוב לציין כי עבודתו לא מסתיימת בהנגשת הבניין בלבד- על מורשה נגישות המתו”ס לדאוג שהשירות הניתן בבניין או בסביבה לבעלי המוגבלויות יהיה ברמה טובה מאוד, לפחות כמו זה שניתן לכלל הציבור. כלומר עליו לדאוג גם לבטיחות ולנוחות של בעלי המוגבלויות בעת שהייתם במבנה.

בנוסף, על המורשה נגישות מתו”ס לפקח ולבקר על כך שהתכנון שלו יוצא אל הפועל בצורה מיטבית ובצורה שתהפוך את המבנה לנגיש.

דרישות תפקיד מורשה נגישות

תפקיד מורשה נגישות מתו”ס הינו תפקיד מורכב למדיי, ועל מנת לבצעו בצורה ראויה צריך לעמוד במספר דרישות מטעם המדינה. תחילה, עליו להיות מהנדס, אדריכל או הנדסאי. במידה והוא אינו נמנה עם אחד מאלו, עליו להיות בעל מקצוע טכנולוגי, אשר שר הכלכלה הכיר בו כמתאים לעסוק כמורשה נגישות. בעלי תואר אקדמי העוסק בנגישות לאנשים עם מוגבלות גם כן יכולים לתפקד כמורשה נגישות.

לאחר מכן עליו לעבור קורס מורשה נגישות. הקורס הוא בפיקוח האגף להכשרה מקצועית במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. עם סיום הקורס יתקיים מבחן, ולאחר שהוא עובר את המבחן, הוא יכול להירשם כמורשה נגישות מתו”ס.

לפרטים ומידע נוסף צרו עמנו קשר ע”י מילוי טופס הצור קשר

צור קשר